لمینیت چیست؟

تکنیک لمینیت یکی از ظریف ترین و حرفه ای ترین دستاوردهای علم دندانپزشکی است که درمان و زیبایی را به هم پیوند می دهد. در سال های اخیر، استقبال از تکنیک لمینیت دندان علاوه بر افراد مشهور، در عموم مردم نیز تا اندازه زیادی افزایش پیدا کرده است. لمینیت بهترین، سریع ترین و مطمئن ترین راه برای داشتن دندان های زیبا و چشم نواز بدون انجام عملیات ارتودنسی است.
لمینت دندان برای افرادی که زمان برای انجام درمان های طولانی مدت اعم از ارتودنسی را ندارند، گزینه بسیار مناسبی است .
لمینیت یک لایه بسیار نازک و هم رنگ دندان است که در درمان های زیبایی به ویژه طراحی لبخند، نقش اصلی را ایفا می کند. لمینیت ها روی سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شوند و ساختاری ظریف، دقیق و مستحکم دارند.

چرا لمینیت ؟

تصمیم ما برای لمینیت کردن دندان هایمان زمانی اتفاق می افتد که بنا بر دلایلی، از لبخند خود رضایت نداریم. پیشرفت علم دندانپزشکی با ارائه تکنیک لمینیت و طراحی لبخند، آرزوی بسیاری از ما را برای داشتن لبخند جذاب و گیرا توسط دستان توانای دندانپزشکان حرفه ای، ممکن ساخته است. گاهی آنچه که پس از لمینیت دندان به دست می آوریم فراتر از یک لبخند ساده است و فصل جدیدی را در زندگی فردی و اجتماعی ما رقم می زند!

لمینیت دندان، برای موارد زیر مناسب است

 • جلوگیری از ساییدگی دندان ها
 • اصلاح به هم ریختگی دندان های جلو
 • رفع عیوب و نقایص جزیی دندانها مانند پریدگی لبه دندان ها
 • از بین بردن لکه های قدیمی دندان ها
 • اصلاح دندان های فاصله دار ( به منظور بستن فضای بین دندانها )
 • اصلاح شکستگی و رنگ نامناسب دندان ها
 • افزایش مقاومت دندان هایی که استقامت پایینی دارند.
 • زیبایی شکل دندان ها و نهایتا لبخند

انتخاب لمینیت کامپوزیتی یا لمینیت سرامیکی ؟

یکی از مهم ترین سوالات در تکنیک لمینیت، انتخاب لمینیت کامپوزیتی یا سرامیکی است. لمینیت های کامپوزیتی و سرامیکی از لحاظ کاربرد، اجرای تکنیک و جنس مواد به کار رفته با هم متفاوت هستند. فراموش نکنیم که انتخاب نوع لمینیت در درجه اول به شرایط دندان های فرد و تشخیص پزشک و سپس به سلیقه بیمار بستگی دارد.

لمینیت کامپوزیتی چیست ؟

لمینیت های کامپوزیتی پیچیدگی کمتری در اجرا دارند، به همین دلیل در زمان بسیار کوتاه (یک روزه) و با هزینه کمتری قابل انجام هستند. ماندگاری این لمینیت ها بر اساس میزان مراقبت فرد، می تواند بین 6 الی 10 سال باشد. در این تکنیک لمینیتها با مواد کامپوزیتی که ویژه ترمیم دندان است، بدون دخالت نرم افزار و به صورت دستی شکل داده می شوند و روتوش و تصحیح آنها نیز با نظر بیمار و در همان روز انجام می شود.

لمینیت سرامیکی چیست ؟

لمینیت های سرامیکی فرآیند طراحی و ساخت پیچیده تری دارند و به طور معمول چند روز آماده سازی آنها طول می کشد. اما با کمک اسکنرهای پیش رفته و دستگاه های جدید حتی لمینیت های سرامیکی نیز در یک روز قابل طراحی و اجرا هستند. لمینیت های سرامیکی بر اساس تبحر دندانپزشک متخصص و میزان مراقبت فرد می توانند بین 16 تا 20 سال دوام داشته باشند. لمینیت های سرامیکی توسط اسکنرها، نرم افزارهای مدلسازی دو بعدی و سه بعدی ساخته می شوند و در نتیجه با دقت بیشتری نسبت به لمینیت های کامپوزیتی تهیه می شوند.

سوالات متداول درباره لمینت ها

خیر، در هر دو نوع ممکن است دندان نیازمند تراش باشد و یا بدون تراشیدن دندان، لمینیت اجرا شود. تراش و میزان آن را فقط شرایط دندان شما و البته انتخاب دندانپزشک مناسب و حرفه ای تعیین می کند.
واقعیت این است که ماندگاری لمینیت ها در هر دو نوع آن، کاملاً بستگی به مواد به کار رفته در آن و تخصص دندانپزشک دارد. در صورتی که مواد به کار رفته در لمینیت ها، به اندازه کافی مرغوب نباشند و یا لمینیت ها با تکنیک های غلط اجرا شده باشند، ممکن است بیمار حتی در کوتاه مدت با مشکلاتی مانند ترک و یا تغییر رنگ لمینیت ها مواجه شود.
خیر، لمینیت ها از دید ما درمان هایی هستند که در کنار وظیفه اصلی خود، منجر به زیباتر شدن دندان های فرد هم می شوند. یکی از تصورات غلط که این روزها در میان مردم کاملاً رایج است، کاربرد لمینیت های دندانی صرفاً جهت زیبایی دندان هاست. در حالی که لمینیت ها در بسیاری از مواقع جهت تامین استحکام دندانی ، تعدیل نیروهای وارد بر دندان ها، جلوگیری از شکستگی و سایش دندان ها به کار می روند.

خیر، هر آنچه که برای نگهداری از دندان های طبیعی انجام می شود، برای مراقبت از لمینیت ها نیز کفایت می کند، این مراقبت ها شامل موارد زیر است:

 • رعایت منظم بهداشت دهان و دندان
 • کاهش مصرف نوشیدنی هایی مانند نوشابه، چای و قهوه
 • پرهیز از فشار بیش از حد بر دندان
برای داشتن ظاهری کاملاً طبیعی و دلنشین لازم است حتماً به دندانپزشکان مجرب و مطمئن مراجعه شود. زیرا تنها با رعایت اصول تکنیکی و زیبایی شناسی که نیازمند تجربه، دقت و تخصص بالاست می توان به ظاهری زیبا و طبیعی پس از لمینیت کردن دندان ها دست پیدا کرد. رنگ، فرم، انحنا، زوایا، ضخامت، چیدمان، تناسب و ... در لمینیت ها تعیین کننده میزان طبیعی بودن نتیجه کار است.
فهرست