لمینت دندان

با لمینت‌های سرامیکی، دندان‌ها سفیدتر، یکدست‌تر و زیباتر به نظر می‌رسند. ونیرهای سرامیکی قادرند عیوب مختلف موجود در دندانها مانند پریدگی لبه دندان‌ها، زرد شدن و فاصله زیاد بین دندان‌ها را برطرف کنند.

  • حفظ حالت و رنگ طبیعی دندان‌ها
  • پر کردن فاصله و اصلاح دندان‌های شکسته
  • اصلاح طرح و بهبود زیبایی لبخند

لمینت دندان چیست؟

لمینت‌ها، روکش‌های نازکی هستند که بر روی سطح بیرونی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرند و جنس آنها از سرامیک است. بیشترین کاربرد ونیرهای سرامیکی برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان و بازسازی آن است. با لمینت می‌توان رنگ و اندازه دندان را به دلخواه خود تغییر داد و لبخند زیبا داشت.

با لمینت دندان می‌توان فاصله بین دندان‌ها را پر کرد، دندان‌ها را هم اندازه و یکدست نمود و درخشش خاصی به ظاهر دندان‌ها داد. در لمینت، لایه‌ی سرامیکی نازکی روی دندان چسبانده می‌شود تا دندان آسیب دیده را در برابر صدمات آینده مقاوم‌تر کند. عمر و دوام لمینت بین ده تا پانزده سال می‌باشد که پس از گذشت این دوره می‌توان آن را تعویض نمود.

لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با انواع کامپوزیتی در برابر تغییر رنگ و ضربه مقاوم‌تر بوده و به دلیل ماهیت شیشه‌ای خود، ظاهری درخشان‌تر دارند.

مزایای لمینت دندان

اصلاح رنگ و فرم دندان

یکی از زیبایی‌های ظاهری هر شخص، داشتن لبخند زیبا است که تاثیر مستقیمی بر اعتماد به نفس افراد می‌گذارد. از مهم‌ترین کاربردهای لمینت این است که ظاهر دندان‌ها را مطابق با لبخند هر فرد به صورت اختصاصی بازسازی و زیبا نماید.

لمینت دندان

اصلاح شکستگی یا خرابی دندان

دندان‌هایی که با مصرف برخی مواد غذایی زرد شده‌اند و رنگ آن‌ها تغییر کرده است یا بر اثر پر کردن یا سایش دندانی دچار کوتاهی و شکستگی در لبه‌ها شده‌اند را می‌توان با روش درمانی لمینت ترمیم و بازسازی کرد.

بستن فاصله بین دندانی

افرادی که دندا‌ن‌هایشان فاصله دارد می‌توانند با استفاده از لمینت سرامیکی این فاصله ها را از میان برداشته و ظاهری یکدست و زیبا به دندان‌هایشان بدهند.

تراشیدن بسیار کم لیمینت دندان

تراشیدن بسیار کم دندان

در برخی از بیماران که هدف از درمان، بیرون‌تر آوردن دندان یا تغییر طول آن می‌باشد، می‌توان با بدون تراش یا حداقل تراش فضای کافی برای ساخت یک لمینت ایجاد نمود.

زرد نشدن و عدم تغییر رنگ

لمینت‌ها در برابر تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی دارند که به دلیل ساخته شدن آن از سرامیک در داخل کوره‌هایی با دمای بیش از ۸۰۰ درجه می‌باشد. اگر نکات بهداشتی و مراقبت‌های بعدی لمینت را به درستی انجام دهید می‌توانید مدت زمان بیشتری از درخشندگی لمینت‌ها استفاده کنید.

زرد نشدن و عدم تغییر رنگ لمینت دندان
دوام و عمر بالای لمینت سرامیکی دندان

سرامیکی با عمر و دوام بالا

معروفترین شرکت سازنده مواد اولیه ساخت لمینت‌ها، شرکت ایوکلار سوییس می‌باشد که موادی با مقاومت بسیار بالا نسبت به تغییر رنگ و نیروها در اختیار دندانپزشکی قرار می‌دهند. این استحکام بالا سبب می‌شود که لمینت‌ها بتوانند عمری ما بین ده تا پانزده سال داشته باشند.

درخشندگی، زیبایی و طبیعی بودن

لمینت‌ها تنوع رنگی مختلفی دارند، بنابراین بر اساس خواست بیمار می‌توانند ظاهری بسیار سفید و مرواریدی داشته باشند و یا بنا به خواست بیمار، کاملا طبیعی و مانند دندان خود شخص ساخته شود.

درخشندگی و زیبایی و شفافیت لمینت دندان
لمینت دندان

طول درمان کوتاه

مدت زمان لمینت کردن دندان‌ها براساس نوع مشکل بیمار و روند درمانی، می‌تواند از چند روز تا دو الی سه هفته به طول بیانجامد. این درمان را جز درمان‌های نسبتا کوتاه پزشکی کرده است.

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان به صورت دیگر روش‌های زیبایی دندان قرار دارد و این گرانی به‌ خاطر روش ساخت و نوع ماده‌ی تشکیل دهنده آن است. ونیرهای کامپوزیت ابتدا هزینه‌های کمتر از لمینت‌های سرامیکی دارند که دلیل آن اجرای آسانتر درمان کامپوزیت‌ها، طول عمر کامپوزیت‌ها نسبت به سرامیک‌ها کمتر بوده و نیاز به مراحل ساخت لابراتوری ندارد.

این قبیل خدمات دندان‌پزشکی جزء درمان‌های زیبایی محسوب می‌شوند و تحت پوشش بیمه‌ای نیستند. تعرفه‌ها به صورت آزاد محاسبه می‌شوند. از این ‌رو قیمت خدمات دندانپزشکی تعرفه‌ای یکسان نداشته است و هر دندان‌پزشک با توجه به مهارت و هنری که دارد و همچنین کیفیت موادی که استفاده می‌کند تعرفه متفاوتی دارد.

برای درک بهتر این موضوع شاید بهتر باشد که درمان‌های زیبایی را با خلق آثار هنری مانند تابلوهایی نفیس مقایسه نمود. طبیعی است که قیمت آثار هنری بیش از هر چیزی وابسته به خلاقیت، هنر و اجرای جزئیاتی که یک نقاش و هنرمند برای خلق آن اثر به کار برده است. در مورد لمینت‌ها هم هنر دندان پزشک و کیفیت مواد، تعیین کننده ارزش نهایی کار می‌باشد.

قبل ازهر اقدامی لطفا با دندانپزشک ماهر و باتجربه مشورت کنید تا مطمئن شوید در انتها درمانی زیبا و ماندگار دریافت خواهید کرد.

جهت مشاوره می‌توانید با کلینیک تماس گرفته و یا فرم درخواست مشاوره و رزرو نوبت را پر کنید تا بهترین روش درمان مناسب دندانتان به شما گفته شود.

بهترین نوع لمینت دندان

به‌ صورت کلی لمینت‌ها را می‌توان به دو گروه بزرگ کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم نمود. امروزه شرکت‌ها و برندهای معتبر متعددی اقدام به ساخت و فروش مواد مورد استفاده در ساخت لمینت‌ها می‌کنند. طبیعی است که جنس و کیفیت سرامیک مورد استفاده می‌تواند در زیبایی و ماندگاری نتیجه درمان، نقش به سزایی داشته باشد.

دندانپزشکان برای انتخاب نوع سرامیک مورد استفاده مواردی چون استحکام، رنگ، حساسیت ساخت و قابلیت پیوند با دندان را لحاظ می‌نمایند. که این مورد اساسا یک تصمیم گیری تخصصی است و بهتر آن است که برعهده پزشک گذاشته شود.

بهترین رنگ
لمینت‌های سرامیکی دارای رنگ‌های متفاوتی هستند و با استفاده از لایه‌‌های رنگی متعدد، می‌توان رنگ آن‌ها را دقیقا شبیه دندان‌های طبیعی فرد ساخت. افزایش تعداد لایه‌های رنگی که به لحاظ فنی ساخت لمینت را دشوارتر می‌کند سبب می‌شود که لمینت‌ها ظاهر هنری متفاوتی بیابند و به لحاظ کیفی ارزش متفاوتی داشته باشند. با این وجود طیف وسیع رنگ‌های مورد استفاده در سرامیک‌ها سبب می‌شود که علایق متفاوت بیماران برای داشتن دندانهایی با رنگهای متفاوت تامین شود.

بهترین نوع
توجه به نوع لمینت و انتخاب بهترین نوع لمینت تاثیر مستقیمی بر زیبایی و کیفیت درمان دارد پس بهتر است قبل از انجام این کار، دندانپزشکی را انتخاب کنید که مهارت کافی برای خلق اثری زیبا و ماندگار در محیط دهان شما داشته باشد.

بهترین برند
یکی از ابرترین شرکت‌ها در تولید مواد سرامیک لمینت، شرکت معروف ایوکلار ویوادنت(Ivoclar Vivadent) است این شرکت سوئیسی سالهاست که لمینت‌هایی را تحت عنوان لمینت‌های ایمپرس و ایمکس (EMPRESS & EMAX) وارد بازار دندانپزشکی کرده است. ونیرهای آی پی اس ایمکس(ips Emax) از جنس سرامیک لیتیوم دیسیلیکات بوده که استحکام بسیار بالایی دارد. استحکام بالا و تحقیقات وسیع که بر روی این سیستم انجام شده است باعث گردیده این سیستم به عنوان معروفترین و بی‌رقیب‌ترین سیستم سرامیکی دنیا باشد.

برای تغییر شکل ظاهری دندان‌ها و پنهان کردن عیوبی مانند زرد شدن، شکستگی‌ها، تغییر رنگهای وسیع دندان‌ها‌، می‌توان از لمینت‌های سرامیکی آی پی اس ایمکس استفاده نمود. زیرا این لمینت‌ها با ساختار دائمی خود می‌توانند در لایه‌های بسیار نازک پوششی را بر روی بد رنگی‌ها ایجاد نمایند. اگر دندانهای زردی دارید و به دنبال یک اثر هنری ماندگار با رنگ مورد علاقه خود هستید قطعا لمینت‌های آی پی اس ایمکس می‌توانند توقع درمانی شما را برآورده نماید.

لمینت برای چه دندان‌هایی مناسب است؟

لمینت دندان برای افرادی مناسب است که به دنبال پوشاندن نواقص زیبایی دندان‌ها هستند اما برای این کار باید پایه‌ی دندانی سالم و بدون پوسیدگی وبیماری‌های لثه‌ای وجود داشته باشد تا نتیجه مطلوب‌تری به دست آید. اگر لبخند زیبایتان را به خاطر زشتی و نواقص دندان‌هایتان مخفی می‌کنید، لمینت‌های سرامیکی می‌تواند انتخاب مناسبی برای بازگرداندن لبخند زیبا و جذاب برای شما باشد.

لمینت برای افراد زیر مناسب است:

  • دندان‌‌های خیلی زرد دارند و زردی آن‌ها با بلچینگ (ژل‌های سفید کننده) از بین نرفته است.
  • دندان‌هایی که دچار شکستگی و لب پریدگی شده است.
  • دندان‌هایی که به دلیل درمان‌های ارتودنسی یا به صورت مادرزادی بین آن‌ها فاصله وجود دارد.
  • افرادی که دندان‌هایی کج و نامرتب یا جلو عقب داشته و به دنبال اصلاح و یکدست کردن دندان‌ها می‌باشند.
  • افرادی که لبخند زیبایی ندارند و به دنبال اصلاح طرح و فرم لبخند خود هستند.
  • افرادی که دندان‌های کوتاهی دارند که در حین لبخند دیده نمی‌شود و می‌خواهند تغییری ایجاد کنند تا در حین لبخند، دندان‌هایی سفید و نمایان داشته باشند.

قبل ازهر اقدامی لطفا با دندانپزشک ماهر و باتجربه‌ای مشورت کنید و اطمینان خاطر داشته باشید که آیا لمینت کردن روش درمانی مناسب برای شما هست یا خیر.

جهت مشاوره درمان لمینیت سرامیک می‌توانید با کلینیک دکتر صدری منش تماس گرفته و یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا مناسب‌ترین درمان برای شما در نظر گرفته شود.

مراحل لمینت دندان

ابتدا تحقیق کنید و به دنبال دندانپزشک حرفه‌ای برای لمینت بگردید و از مشاهده نمونه کارها و رزومه‌ی پزشکی او پی به مهارت و تخصص وی ببرید.

مراحل انجام لمینت ‌بطور کلی به صورت زیر انجام می‌شود:

مشاوره و بررسی: ابتدا دندانپزشک باید بیمار را ببیند وضعیت دندان‌ و لثه‌ها را بررسی کند تصاویر رادیوگرافی تهیه شود و زیر ساخت دندان‌ها چک گردد.

طراحی لبخند: از بیمار عکاسی می‌شود و قالب اولیه تهیه می‌شود. عکس‌ها به همراه اطلاعات قالب‌ها به داخل نرم افزارهای کامپیوتری برده می‌شود و نتیجه درمان طراحی می‌گردد. این مرحله به بیمار و دندانپزشک کمک می‌کند تا قبل از شروع درمان نتیجه را بررسی نمایند و تغییرات مورد نظرشان را اعمال نمایند.

پاکسازی، درمان پوسیدگی دندان و بیماری لثه: اگر دندان دچار پوسیدگی و یا لثه دچار عفونت باشد، ابتدا باید این مشکلات درمان شود. زیرا با درمان نکردن این بیماری‌ها علاوه بر اینکه زمینه برای تشدید آن فراهم شده است، درمان لمینت هم موفقیت آمیز نخواهد بود.

آماده کردن دندان: در این مرحله بستر لازم برای چسباندن لمینت آماده می‌شود. یکی از این اقدامات، ایجاد فضای مناسب با تراش دندان می‌باشد. البته در بسیاری از بیماران نیاز به تراش زیاد مینای دندان نیست. اگر هدف از درمان، بیرون تر آوردن دندان یا تغییر طول آن باشد، می‌توان بدون تراش یا با حداقل تراش، فضای کافی را برای ساخت یک لمینت ایجاد نمود.

طراحی روکش لمینت دندان: در این مرحله رنگ لمینت با توجه به سلیقه بیمار و خواست وی از زیبایی انتخاب می‌شود. معمولا طراحی و ساخت لمینت‌ها بر اساس قالبی که دندانپزشک از مرحله مدل سازی بیمار تهیه کرده است، انجام شده و به طور معمول حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد. البته این زمان بستگی به تعداد لمینت‌ها و محدودیت زمانی بیمار و دندانپزشک داشته و در مواردی می‌توان آن را به یک تا دو روز نیز کاهش داد.

اتصال روکش لمینت به دندان: تکنولوژی اتصال لمینت به مینای دندان شبیه همان تکنولوژی است که هنگام پر کردن دندان‌ها با مواد کامپوزیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تکنولوژی یکسری مراحل طی می‌شود تا لمینت به مینای سالم متصل گردد. پس از برقراری اتصال بین لمینت های سرامیکی و مینای دندان، استحکام بسیار بالایی در لمینت‌ها ایجاد می‌شود.

یکی از مهمترین کارهایی که در لمینت باید رعایت کرد این است که بین لثه و و لمینت نباید فاصله‌ای باشد. این کار باعث پوسیدگی دندان و تجمع میکروب‌ها و التهاب لثه می‌شود. پس قبل از هر اقدامی توجه داشته باشید که یک دندانپزشک مجرب را برای انجام لمینت دندان خود انتخاب کنید و مطمین باشید که مراحل به صورت درست و در زمانی کافی و با دقتی بالا انجام می‌شود.

فهرست
فرم مشاوره رایگانرزرو نوبت
فرم مشاوره رایگان رزرو نوبت