ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته شما می‌باشد که باعث می‌شود افرادی که از بی دندانی رنج می‌برند به زندگی عادی خود برگشته، قدرت جویدن داشته باشند و اعتماد به نفس از بین رفته خود را به دست آورند.

 • حفظ و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان
 • عدم پوسیدگی ایمپلنت در طولانی مدت
 • جلوگیری از هزینه‌های مکرر درمانی
 • بالا بودن طول عمر ایمپلنت
 • بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته

ایمپلنت دندان، درمانی ساده نیست و اشتباه در آن اغلب غیر قابل اصلاح می‌باشد. ما تجربه‌ای ۱۵ ساله در ساده‌سازی پیچیده‌ترین درمان‌های ایمپلنت دندان را داریم.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان در واقع یک ریشه دندان مصنوعی است، که برای نگه داشتن دندان در فک قرار می‌گیرد و بعد از مدتی باعث می‌شود استخوان در اطراف ایمپلنت رشد کند. رشد این استخوان باعث بهتر نگه داشته شدن ایمپلنت در جای خود می‌شود.

به طور کلی ایمپلنت از سه بخش فیکسچر، پایه ایمپلنت (اباتمنت)، بخش تاجی و روکش دندان تشکیل می‌شود. فیکسچر پیچ کوچکی است که اندازه و قطرهای مختلفی دارد و در استخوان فک گذاشته می‌شود.

جنس آن از تیتانیوم است و دچار پوسیدگی نمی‌شود. بعد از آن یک دندان مصنوعی یا تاج را به آن متصل می‌کنند تا شکافی که به وجود آمده را پر کند. ایمپلنت دندان بهترین و مناسب‌ترین درمان برای افرادی است که به هر دلیل دندان خود را از دست داده‌اند، دندان‌هایشان آسیب دیده و یا ریشه دندانی ندارند و از بین رفته است.

مزایای ایمپلنت دندان

طبیعی بودن و ظاهر زیبای دندان

مهمترین مزیت ایمپلنت، طبیعی بودن آن است که به زیبا شدن دندان‌ها نیز کمک کرده و دقیقا عملکردی مشابه دندان طبیعی شخص دارد.

طبیعی بودن و ظاهر زیبای ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان

با کشیدن دندان، ممکن است استخوان آن نیز تحلیل رود و کوچک شود که امری طبیعی و غیر قابل اجتناب است. این تحلیل استخوانی، نقش مهمی در زیبایی دندان و مشکلات دهان و دندان دارد. نقش مهم ایمپلنت این است که باعث رشد، استحکام و نگهداری استخوان باقیمانده می‌شود و از تحلیل رفتن آن جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از هزینه‌های اضافی

ایمپلنت دندان هزینه درمانی مقرون به صرفه‌ای داشته و دیگر نیازی نیست هزینه‌های مکرر برای پر کردن‌ دندان، روکش و عصب کشی دندان و … پرداخت کنید. یکبار این هزینه پرداخت می‌شود و مدت زمان استفاده آن می‌تواند تقریبا مادام العمر باشد.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

عدم تراشیدن دندان مجاور

با ایمپلنت دندان دیگر نیازی نیست دندان مجاور تراشیده شود، آنها سالم و دست نخورده و بدون هیچ آسیبی باقی می‌مانند.

عدم پوسیدگی ایمپلنت در طولانی مدت

ایمپلنت اگر به درستی و توسط دندانپزشک مجرب و متخصص اجرا شود، چون جنس آن از آلیاژ تیتانیوم است دچار پوسیدگی نخواهد شد و در نتیجه می‌توان مدت زمان طولانی از آن استفاده کرد.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

طول درمان مناسب

اگر برای درمان ایمپلنت از تکنیک و روش‌های پیشرفته استفاده شود، طول درمان آن کوتاه و میزان درد آن نیز بسیار کم خواهد بود.

ماندگاری و طول عمر بالا

اگر بهترین نوع برای ایمپلنت به کار گرفته شود، استحکام آن از دندان معمولی و طبیعی شخص محکم‌تر خواهد بود.

ماندگاری و طول عمر بالای ایمپلنت دندان
تصویر opg رادیولوژی ایمپلنت دندان

ثابت بودن و لق نزدن ایمپلنت در جای خود

ایمپلنت‌ها ثابت هستند و از جایشان تکان نمی‌خورند. این عدم تحرک، باعث راحتی افرادی است که به علت بی‌دندانی مجبور بودند از دست دندانی استفاده کنند و دچار زدگی و زخم لثه می‌شدند.

هزینه ایمپلنت دندان

قیمت و هزینه ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد؛

 • اینکه استخوان فک تحلیل رفته است یا خیر و یا نیاز به پیوند استخوان هست یا خیر
 • تعداد دندانهای قابل درمان ایمپلنت، نوع پروتز ثابت یا متحرک، جنس روکش دندان
 • ایمپلنت طی یک مرحله انجام می‌شود یا طی چند مرحله
 • جنس و کیفیت ایمپلنت، که از چه کشور سازنده‌ای می‌باشد
 • تخصص و مهارت دندانپزشک که توانایی پیاده سازی ایمپلنت موفق را داشته باشد که در تعیین هزینه ایمپلنت نقش مهم و موثری دارد

در نهایت برای تعیین قیمت کاشت دندان و برآورد هزینه حقیقی، باید نزد پزشک متخصص ویزیت شد تا بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی را پیشنهاد دهد. برای مشاوره رایگان، فرم درخواست مشاوره را پر کنید.

بهترین برندهای ایمپلنت

 • از بهترین برندهای ایمپلنت، می‌توان ایمپلنت آمریکایی را نام برد که کیفیت بالایی دارد و قیمت آن از دیگر ایمپلنت‌ها بالاتر است. برند زیمر (zimmer) ایمپلنت آمریکایی است که بسیار معروف است.
 • ایمپلنت‌های سوئیسی ازبهترین ایمپلنت‌های موجود در بازار هستند که قیمت آنها نسبت به آمریکایی مقرون به صرفه‌تر هستند و خیلی خوب می‌توانند به استخوان فک جوش بخورند. اگر بخواهیم بهترین ایمپلنت سويسی را معرفی کنیم برند شرکت اشترومن می‌باشد که ماندگاری تقریبا مادام العمر دارد.
 • ایمپلنت‌های کره‌‌ای هم کیفیت خوبی دارند و قیمت آنها نسبت به کیفیتشان بسیار مناسب می‌باشند که طرفداران خاص خود را دارند. از معروف‌ترین ایمپلنت‌های کره‌ای، مگاژن می‌باشد که ماندگاری تقریبا بیست ساله دارد.
 • یکی دیگر از بهترین برندهای ایمپلنت، ایمپلنت آلمانی می‌باشد که کیفیت و ماندگاری بالایی دارد.
 • ایمپلنت دندان فرانسوی هم در بازار موجود است و برخی از کشورها تنها از این برند استفاده می‌کنند و ماندگاری تقریبی بیست ساله دارند و قیمت مناسبتری نسبت به کره‌ای و آمریکایی و سوئیسی دارند.
 • ایمپلنت دندان چینی هم موجود است که کیفیت مناسبی داشته و قیمت آن نسبت به بقیه ایمپلنت‌ها ارزانتر می‌باشد. ماندگاری ایمپلنت چینی حدودا تا پنج سال می‌باشد.

جنس و کیفیت ایمپلنت در ماندگاری و عمر آن نقش به ‌سزایی دارد. هرچه این کیفیت بالا باشد، ایمپلنت بهتر به استخوان جوش می‌خورد و ماندگاری بیشتری دارد.

ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت دندان برای افرادی مناسب است که:

 • لثه سالمی داشته باشند: برای داشتن ایمپلنت موفق باید بافت لثه‌ای سالمی داشت. قبل از ایمپلنت باید شرایط دندانی و سلامت لثه‌ها و بستر لازم برای قرار دادن ایمپلنت، توسط دندانپزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و اگر مشکلی وجود دارد درمان شود تا از عوارض جدی پیش رو پیشگیری شود.
 • بافت مناسب و کافی در فک وجود داشته باشد: محل قرارگیری ایمپلنت در فک می‌باشد و اگر تراکم استخوانی مناسب در این قسمت وجود نداشته باشد عمل ایمپلنت موفقیت آمیز نخواهد بود، در این صورت باید قبل از انجام ایمپلنت پیوند استخوانی صورت گیرد.
 • محیط دهان و دندان سالمی داشته باشد و متعهد به انجام بهداشت باشد: از موارد مهم دیگری که شخص قبل از ایمپلنت کردن باید مورد توجه قرار دهد، داشتن دهان و دندان سالم می‌باشد. این روش درمانی برای افرادی مناسب است که می‌دانند بعد از درمان ایمپلنت، باید مراقبت‌های جدی در منزل انجام دهند و در معاینات منظم خود کوتاهی نکنند.

عوارض درمان نامناسب و اشتباه ایمپلنت

ایمپلنت نیز مانند سایر روش‌های درمانی، اگر به درستی توسط متخصص باتجربه انجام نشود دارای عوارضی خواهد بود:

 • ممکن است محل ایمپلنت عفونت کند و این عفونت به سایر دندان‌ها هم سرایت کند.
 • ممکن است آسیب‌های عصبی وارد کند و باعث درد، بی‌ حسی، گزگز شدن در ناحیه دهان، دندان و فک فرد شود.
 • دچار مشکلات سینوسی شود و ایمپلنت به داخل یکی از حفره‌های سینوسی شخص وارد شود.

برای دیدن نمونه‌های ایمپلنت، بخش گالری درمان ایمپلنت را مشاهده کنید.

جهت مشاوره درمان ایمپلنت دندان می‌توانید با کلینیک دکتر صدری منش تماس گرفته و یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا مناسب‌ترین درمان برای شما در نظر گرفته شود.

مراحل کاشت ایمپلنت

روند درمان و عمل ایمپلنت به صورت مرحله‌ای پیش خواهد رفت و بعد از بهبودی کامل سراغ مرحله بعدی رفته می‌شود این روند درمان به صورت کلی و مختصر شامل این مراحل است:

 • شخص معاینه می‌شود، اسکن رادیوگرافی مخصوص برای ایمپلنت گرفته می‌شود تا تراکم استخوان فک بررسی شود و اطمینان حاصل کرد که آیا این استخوان توانایی نگهداری ایمپلنت را دارد یا خیر. شرایط دندانی شخص به طور کامل بررسی می‌شود.
 • دندان آسیب دیده‌ای اگر وجود داشته باشد به آرامی کشیده می‌شود و ۴ الی ۶ هفته فرصت می‌دهیم تا این ناحیه ترمیم شود و بستر آن برای عمل آماده شود.
 • اگر استخوان تحلیل رفته باشد نیاز به پیوند استخوانی است به این صورت که مواد پیوند استخوانی را در جای خالی ایجاد شده قرار می‌دهند. اگر انجام این مرحله برای شخص لازم باشد دندانپزشک مدت زمان تقریبی دو تا شش ماه طول درمان می‌دهد تا در این مدت استخوان استحکام لازم برای جراحی را به دست آورد و ترمیم شود.
 • اگر استخوان استحکام لازم را داشته باشد و نیازی به پیوند استخوانی نباشد، بعد از اینکه دندان کشیده شد استخوان فک با دریل دندانپزشکی به اندازه مورد نیاز سوراخ می‌شود و پیچ ایمپلنت در آن گذاشته می‌شود.
 • بعد از جایگذاری پیچ در استخوان فک، لثه را بخیه می‌کنند.
 • بعد از اینکه ایمپلنت جایگذاری شد و لثه بخیه زده شد باید فرصت بدهیم تا استخوان رشد کند تا بتواند به ایمپلنت پیوند بخورد و آن را نگه دارد. با توجه به کیفیت استخوان هر شخص، مدت زمان حدودی بین دو تا شش ماه لازم است تا این پیوند صورت بگیرد.
 • وقتی استخوان رشد کرد و با ایمپلنت پیوند خورد و استحکام لازم فراهم شد، نوبت به اباتمنت است. اباتمنت قطعه‌ای کوچک است که بر روی ایمپلنت پیچ می‌شود. در واقع به عنوان پایه‌ای برای روکش دندان عمل می‌کند.
 • از اباتمنت به کار گرفته شده قالب گیری می‌کنند و متناسب آن روکش دندانی درست می‌کنند.
 • بعد از آماده سازی روکش دندان با چسب مخصوص یا پیچ این روکش را به اباتمنت وصل می‌کنند.
فهرست
فرم مشاوره رایگانرزرو نوبت
فرم مشاوره رایگان رزرو نوبت