محافظت در برابر پوسیدگی دندان

آیا نگران دیدن دندانپزشک در هنگام بارداری هستید؟ آرام باشید. انجمن دندانپزشکی آمریکا و کالج زنان و زایمان آمریکایی و متخصص زنان و زایمان قبول دارند که مراقبت از سلامت دهان و دندان در دوران بارداری بی خطر است.

درزگیرهای دندانی

آیا می دانید پوسیدگی دندان چیست؟ وقتی بیشتر مردم در مورد پوسیدگی دندان صحبت می کنند ، آنها به یک حفره (سوراخ در دندان شما) فکر می کنند. این تفکر به نوعی درست است ، اما پوسیدگی دندان در واقع قبل از رسیدن به آن سطح شروع می شود.
هر کس دارای یک پوشش باکتریایی به نام پلاک است که روی دندان هایش شکل می گیرد. هنگامی که می خورید یا می نوشید ، آن باکتری ها می توانند غذاها و بسیاری از نوشیدنی های قند دار را به اسید تبدیل می کنند.
این اسید تجزیه می شود و به پوشش سخت دندانی یعنی مینای دندان آسیب می رساند ,این همان پوسیدگی دندان است. اگر زود رفع نشود، می تواند به یک حفره دردناک تبدیل شود .چرا پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه متوقف نکنیم یا بهتر از آن پیشگیری نکنیم؟ و اینجا ممکن است درزگیرهای دندانی کمک کنند.

درزگیر دندانی چیست؟

سیلانت دندان یا درزگیر دندان یک روکش محافظ است که دندانپزشک شما میتواند آن را بر سطح دندان های عقبی شما قرار دهد. این مناطق در معرض خطر بالایی برای پوسیدگی دندان هستند. این دندان ها صاف نیستند و دارای چاله های عمیق و شیار هستند. مسواک شما نمی تواند برای تمیز نگه داشتن آنها به این مناطق وارد شود ، بنابراین مواد غذایی و پلاک ها می توانند گیر کنند و به راحتی باعث پوسیدگی دندان شوند.
دندانپزشک شما می تواند درزگیرها را روی سطوح جویدنی قرار دهد و باعث حفاظت دندان های شما شود.
درزگیر ها به صورت یک مایع ژل مانند قرار میگیرند و سپس به یک لایه نازک اما سخت و یک پوشش محافظ قوی تبدیل میشوند. اغلب ، دندانپزشک ها نواری بر درزگیر ها میزنند تا آنها را محکم تر کنند. درزگیرهای دندان معمولاً سالها باقی می مانند، اما می توانند خراب شوند. دندانپزشک شما می تواند آنها را هنگام مراجعه شما برای معاینه بررسی کند و اگر نیاز به تعمیر یا جایگزینی داشت ترمیم کند.

درزگیر دندانی برای چه کسانی مفید است؟

ما می دانیم که کودکان از درزگیرها بهره مند می شوند. کودکانی که از درزگیرها استفاده میکنند پتانسیل پوسیدگی کمتری دارند نسبت به کودکانی که استفاده نمیکنند. اما در مورد بزرگسالان چطور؟ بررسی تحقیقات مربوط به درزگیرها هیچ تاثیر مثبتی از استفاده از درزگیر ها را بر دندان بزرگسالان نشان نمیدهد. با این حال ، گروهی از متخصصان دندانپزشکی میگویند درزگیرها
به کاهش خطر پوسیدگی دندان در بزرگسالان کمک می کند.
درزگیر ها با کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان باعث پس انداز پول شما میشوند البته به کار گیری و استفاده از آنها برایتان هزینه دارد.

آیا باید با وجود استفاده از درزگیر ها مسواک بزنم؟

درز گیر ها جای مسواک زدن را نمی گیرند. آنها کمک میکنند. از سطح جویدنی دندانهای پشتی خود محافظت کنید ، اما شما همچنان باید مسواک وبزنید و بین دندان هایتان را تمیز کنید تا احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهید.

برای محافظت از دندان باید:

  • دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید
  • یک بار در روز با نخ یا سایر تمیز کننده های بین دندانی میان دندان هایتان را تمیز کنید
  • رژیم غذایی سالم داشته باشید و نوشیدنی های قند دار و اسنک ها را محدود کنید
  • به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نتیجه گیری

مراقبت روزانه از دهان برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است ، اما ممکن است درزگیرها بتوانند از شما در برابر پوسیدگی دندان محافظت بیشتری کنند. با دندانپزشک خود صحبت کنید که آیا درزگیر ها گزینه مناسبی برای شما هستند؟

فهرست
فرم مشاوره رایگانرزرو نوبت
فرم مشاوره رایگان رزرو نوبت