کامپوزیت دندان

کامپوزیت یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای بازسازی فرم ظاهری دندان‌ها می‌باشد که با این روش می‌توان شدیدترین بهم ریختگی و بی‌نظمی دندان‌ها را درمان کرد.

 • عدم نیاز به تراشیدن دندان یا میزان تراش بسیار کم
 • هزینه و طول درمان کمتر نسبت به سایر درمان‌ها
 • پر کردن فاصله بین دندانی و اصلاح دندان‌های شکسته
 • اصلاح و بازسازی طرح لبخند اختصاصی هر فرد

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از بهترین، آسانترین و ارزانترین روش‌ها برای بازسازی فرم ظاهری دندان‌ها و داشتن لبخند زیبا، کامپوزیت دندان است. کامپوزیت، نوعی رزین است که با درجات مختلفی از استحکام، پولیش پذیری و ضریب شکست نوری ساخته می‌شود. در این تکنیک می‌توان دندان را متناسب با سلیقه هر فرد به رنگ سفید یا دقیقا مشابه دندان‌های طبیعی هر فرد ساخت، مشکلات ظاهری دندان را رفع نمود و به آن زیبایی بخشید.

پیاده سازی این تکنیک به تخصص و مهارت دندانپزشک و همچنین نوع و کیفیت جنس کامپوزیت بستگی دارد، در صورت نصب غیر اصولی، مشکلات جدی مانند بیماری‌های لثه‌ای، پوسیدگی دندان و ریشه را به دنبال خواهد داشت.

مزایای کامپوزیت دندان

اصلاح شدیدترین بهم ریختگی و بی‌نظمی دندان

شکستگی‌، کوتاهی و بلندی دندان‌ها باعث می‌شود که دندان‌های شما نامناسب و بی‌نظم به نظر برسد. این بی‌نظمی‌ها را می‌توان با درمان کامپوزیت اصلاح نمود و دندان‌ها را متناسب با سلیقه هر فرد، به شکل، اندازه و رنگ دلخواهش تغییر داد.

پر کردن فاصله بین دندانی توسط کامپوزیت دندان

پر کردن فاصله بین دندان‌ها

از مناسب‌ترین درمان‌ها جهت برطرف نمودن فاصله بین دندانی درمان کامپوزیت می‌باشد. فواصل بین دندان‌ها معمولا به صورت مادرزادی و یا در اثر ارتودنسی ایجاد شده‌اند که درمان کامپوزیت راه حل بسیار مناسبی جهت اصلاح آن می‌باشد.

طبیعی و درخشندگی دندان

کامپوزیت دندان به دلیل مواد تشکیل دهنده‌اش، شفاف و طبیعی است که بنا به درخواست بیمار به رنگ سفید و یا رنگ طبیعی دندانش ساخته می‌شود. دندان پزشک باید مهارت و تخصص کافی داشته باشد، بهترین رنگ و جنس را برای کامپوزیت انتخاب کند تا دندان، طبیعی، شفاف و درخشان، متناسب سلیقه بیمار ساخته شود.

طبیعی و شفاف بودن کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

ترمیم راحت و آسان

با توجه اینکه کامپوزیت دندان بدون نیاز به لابراتور ساخته می‌شود، اگر دندان کامپوزیت شده بشکند، تغییر رنگ پیدا کند و یا لب‌پر شود می‌توان آن را به‌ راحتی ترمیم کرده و به سلیقه دلخواه شخص تغییر رنگ و اندازه داد.

عدم نیاز به تراش دندان | میزان تراشیدن بسیار کم

از مهمترین مزیت‌های کامپوزیت این است که می‌توان با حداقل تراشیدن و یا بدون تراشیدن مینای دندان، فضای کافی برای ساخت یک کامپوزیت را ایجاد نمود و ظاهر دندان‌ها را تغییر داد.

میزان تراشیدن بسیار کم در کامپوزیت دندان
اصلاح تغییر رنگ دندان توسط درمان کامپوزیت دندان

اصلاح تغییر رنگ دندان

زردی برخی از دندان‌ها با روش‌های درمانی نظیربلیچینگ قابل اصلاح و درمان نمی‌باشد، در این حالت‌ از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای پوشاندن بد رنگی و عیوب  دندانی، کامپوزیت است.

هزینه مناسب

کامپوزیت دندان با توجه به مواد تشکیل‌دهنده، روش ساخت و اجرای آسان‌ترش، به نسبت سایر درمان‌‌های زیبایی قیمت مناسب‌تری دارد.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

طول درمان کوتاه

درمان کامپوزیت دندان به دلیل عدم نیاز به لابراتور، در زمان بسیار کوتاه و معمولا طی یک الی دو جلسه انجام می‌شود و نسبت به سایر درمان‌ها، بازه زمانی کوتاهتری دارد.

هزینه و قیمت کامپوزیت دندان

اگر قصد دارید دندان‌های خود را کامپوزیت کنید قبل از هرکاری به دنبال دندان‌ پزشک مجرب و متخصص باشید و مطمئن شوید که در کار خود مهارت کافی داشته، بهترین نوع مواد را استفاده کرده و اصول را به درستی پیاده‌سازی خواهد کرد. برای تشخیص مهارت دندان پزشک، کافیست سری به نمونه کارهای آن پزشک بزنید. کامپوزیت و لمینت، درمان‌های زیبایی محسوب می‌شوند و بیمه این هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کند. نحوه محاسبه آن به صورت هر واحد کامپوزیت است. جنس مواد کامپوزیت هم در تعیین قیمت آن موثر است اما در نهایت این مهارت و تخصص دندان پزشک است که تعیین کننده قیمت نهایی آن می‌باشد.

جهت اطلاع از هزینه‌های کامپوزیت دندان کافیست فرم مشاوره رایگان را پر نمایید، ما به شما این تضمین را می‌دهیم که تمام مهارت، هنر و تخصص خود را به کار گرفته‌ و در کار خود بهترین هستیم. برای این مورد گالری درمان کامپوزیت را مشاهده نمایید.

بهترین برند کامپوزیت دندان

از بهترین کشورهای تولید کننده کامپوزیت دندان می‌توان برندهای سوئیسی ، آمریکایی و ژاپنی را نام برد.

اکثر کامپوزیت‌ها دارای استاندارد جهانی هستند و این مهارت دندانپزشک است که بتواند اثری ماندگار و زیبا خلق کند. دندانپزشکی را انتخاب کنید که مهارت لازم برای این درمان را داشته باشد، زیرا اتصال کامپوزیت به لثه خیلی مهم است و اگر این کار به درستی صورت نگیرد و بین آن‌ها فاصله بیافتد، آسیب‌های جدی به دندان وارد خواهد شد.

نکته حائز اهمیت

حتی اگر از بهترین برند کامپوزیت استفاده کنید اما دندانپزشک مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد، ریسک سلامتی، زیبایی و هزینه مالی و زمانی خواهید داشت.

بهترین رنگ کامپوزیت

برخی از بیماران تمایل دارند دندان‌های سفید و درخشان‌تر از دندان‌های طبیعی خودشان داشته باشند و برخی دیگر مایل هستند از رنگ طبیعی نزدیک به دندان خودشان استفاده شود، تنوع رنگی کامپوزیت این امکان را فراهم آورده است که بنا به درخواست بیمار قابل انتخاب باشد.

انتخاب رنگ کامپوزیت کار آسانی نبوده و بهتر است قبل از اجرای درمان از تجربه و تخصص دندان پزشک خود اطمینان کسب کنید.

کامپوزیت برای چه دندان‌هایی مناسب است؟

کامپوزیت ونیر برای افرادی مناسب است که:

 • عیوب ظاهری دندانی داشته، لبخندی زیبا ندارند و می‌خواهند طرح لبخند خود را بهبود ببخشند.
 • دندان‌های آنها تغییر رنگ داده و بسیار زرد است و با هیچ روش درمانی رنگ آن تغییر نکرده و اصلاح نشده است.
 • دندان‌های کوتاه و بلند دارند، ظاهر دندان‌ها یکدست و یک شکل نیستند و دچار بهم ریختگی و بی‌نظمی شدید هستند.
 • فاصله بین دندانی داشته و درمان کامپوزیت را به ارتودنسی ترجیح می‌دهند.
 • دندان‌هایشان شکسته یا ترک خورده باشد که برای ترمیم و اصلاح آن می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد.
 • بسیاری از دنداهایشان خراب شده و می‌خواهند آنها را پر کنند.
 • به دنبال درخشانی و سفید کردن دندان خود مانند بازیگران هستند.

نکات مهمی که در کامپوزیت دندان باید به آن توجه کنیم

مقرون به صرفه بودن، راحتی و آسان بودن ترمیم کامپوزیت دندان این درمان را به یکی از پر طرفدارترین روش‌های درمان زیبایی دندان تبدیل نموده است، همین موضوع باعث افزایش ریسک این روش می‌شود که در قالب درمان‌های نادرست و غیر اصولی یا مهارت ناکافی و عدم مراقبت‌های بعد از آن، می‌تواند مشکلات جدی را به همراه داشته باشد:همانطور که در مزایای کامپوزیت از راحتی و آسان بودن ترمیم آن و از ارزان بودن آن گفتیم به همان اندازه تخصص و مهارت داشتن دندانپزشک مهم و ضروری است این مهارت اگر کم باشد خود را به شکل عوارض کامپوزیت نشان می‌دهد.

 • اگر درمان نامناسب و غیر اصولی باشد لثه دچار التهاب می‌شود و چاره‌ای جز برداشتن کامپوزیت قبلی نمی‌ماند و باید مراحل درمان را گذراند و بعد از آن کامپوزیت جدید گذاشت.
 • مراقبت‌های بعد از کامپوزیت و رعایت بهداشت دندان بسیار مهم است، در صورت عدم رعایت دندان به مرور دچار پوسیدگی می‌شود.
 • اگر دندان‌ پزشک مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد قادر نیست این تکنیک را با ظرافت پیاده‌سازی کرده و دندان غیر طبیعی دیده می‌شود.
 • کامپوزیت باید خوب صیقل و تراش بخورد اگر این کار به ‌درستی انجام نشود شخص در خوردن هر مواد غذایی دچار مشکل خواهد شد.

جهت مشاوره درمان کامپوزیت دندان می‌توانید با کلینیک دکتر صدری منش تماس گرفته و یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا مناسب‌ترین درمان برای شما در نظر گرفته شود.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند:

ماکروفیل‌ها: این نوع از کامپوزیت به دلیل دوام و استحکام زیاد، کار با آن بسیار سخت است. ذرات آن از دیگر مواد بزرگتر است، زیبایی کمتری دارد و پولیش آن سخت است به همین دلیل امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

میکروفیل‌ها: این مدل کامپوزیت نسبت به ماکروفیل‌ها بهتر پولیش می‌شوند اما مقاومت آن‌ها ضغیف‌تر است و برخی از دندان‌ پزشکان از این نوع از کامپوزیت استفاده می‌کنند.

هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید: این نوع از کامپوزیت‌ها نمونه اصلاح و بروز شده‌ی دو مدل قبلی می‌باشند. خوب پولیش می‌خورند و استحکام و دوام بالایی دارند اما به مرور زمان زیبایی خود را از دست می‌دهند.

نانو کامپوزیت: این مدل از کامپوزیت‌ها جدیدترین نوع در بازار هستند که مقاومت و استحکام بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی دارند، بسیار خوب پولیش می‌خورند و در برابر سایش، ماندگاری و دوام بهتری داشته و درخشندگی آن‌ها بیشتر است.

فهرست
فرم مشاوره رایگانرزرو نوبت
فرم مشاوره رایگان رزرو نوبت